CSIGALASSÚ TÁMADÁS
Két csiga megy az autópálya mellett. Az egyik megszólal:
- Menjünk át.
- Nem lehet. Oda születni kell.
A nedves, őszies idő kedvez a csigáknak: szabadon garázdálkodnak a veteményben. Néha csak belerágnak a hízott retekgumóba, paradicsomba, de az is előfordul, hogy totális pusztítást visznek véghez, tarra rágják a kertet.
![](http://www.biopiac.net/images/csiga5.jpg)
Az sem kellemes egyébként, ha elárasztják kertünket a nyálkás állatok, s keresztül-kasul csúsznak a teraszon. Szörnyű érzés rájuk lépni.
Ha növényeinket féltjük, akkor a meztelen csigák megjelenésekor kell aggódni. A házas csigák csupán megjelenésükkel és az utánuk maradó csiganyállal károsíthatják esztétikailag a kertet.
![](http://www.biopiac.net/images/csiga1.jpg)
A meztelen csigáknak, vagy más néven házatlancsigáknak nem nőtt meszes házuk. Testük nyálkás, szelvényezetlen.
A tarajos házatlancsigák feje mögött ellipszis alakú "pajzs" található. A húsos növényeket kedvelik, jellegzetes rágásfelszínt hoznak létre a károsított növényeken. Nem kímélnek se dísznövényt, se zöldséget. Az őszi erdők gombaállományát is előszeretettel megdézsmálják, bosszúságot okozva ezzel a gombagyűjtögetőknek.
![](http://www.biopiac.net/images/csiga3.jpg)
Kártételük könnyen felismerhető, a növényen a megszáradás után ezüstösen fénylő csiganyál marad vissza. A simatestű házatlancsigák zömökebbek, hátuk nem tarajos. Mozgásuk lomha és nagy nedvességigényűek.
A csigák nedves időjárás esetén szaporodnak el tömegesen. Párás klímájú üvegházakban is károsíthatnak.
Az esős Angliában is aktívan kell harcolni a "hajléktalan" csigák károsítása ellen. Az angliai gazdák államilag, évente összesen 20 millió (!) fontot kapnak a csigák elleni sikeres védekezéshez.
![](http://www.biopiac.net/images/csiga2.jpg)
Ha már túl sokan tobzódnak a kertben, akkor kézzel is összeszedhetjük őket, bár ez nagyon hosszadalmas munka, és nem is minden esetben bújnak elő az állatok hívó szóra - azért érdemes megpróbálnunk a lehetlent. Ha hatékonyabb megoldást szeretnénk, akkor a védendő területet kerítsük körbe csigahálóval. De beszerezhetünk műanyagból vagy fából készült csigakerítéseket is. Használatuk egyszerű, a csigakerítésen belül szorult csigákat alkonyatkor, elemlámpa fényéánél gyűjtsük össze.
![](http://www.biopiac.net/images/csiga4.jpg)
Egyszerűbb és környezetkímélőbb viszont, ha valami finomsággal csalogatjuk elő a károsítókat. A csigáknak jó ízlésük van, nagyon szeretik a sört.
Tegyünk a kert kritikus helyére egy sörösüveget, néhány ujjnyi nedűvel az alján. A mohó csigák szépen felcsúsznak az üvegen, bemennek az üveg száján, de kifelé - talán ebben az alkohol is közrejátszik - már nem találják meg az utat.
Ezt az üveget viszont tartalommal együtt nem tanácsos visszaváltani...
Bálint András - Horváth Hajnalka